תמ"א 38

איך תמ"א 38 מעלה את ערך הנכס?

תוכנית המתאר הארצית תמ"א 38, אשר הושקה בשנת 2005 במטרה לעודד את בעלי הדירות בישראל לחזק מבנים לקראת רעידות אדמה, התמודדה עם חבלי לידה לא פשוטים. התוכנית השאפתנית, נאלצה להתמודד עם מכשולים ואתגרים רבים, כמו גם עם "יחסי ציבור" בלתי מוצלחים. עם זאת, במרוצת השנים, התוכנית הצליחה להפוך את הקערה על פיה. כיום, כשמונה שנים לאחר אישורה של תמ"א 38, נראה כי מדובר בהצלחה שלא ניתן להתווכח עימה.

אט אט, תמ"א 38 צברה לעצמה מקום של כבוד מבחינת שוק הנדל"ן הישראלי. יותר ויותר בעלי דירות המחזיקים בנכסים בבניינים ישנים (בני 30 שנה ויותר) מבינים את הפוטנציאל האדיר אשר טמון בתוכנית ואת השלכותיה הכלכליות על אורח חייהם ונכסיהם.

למעשה, כפי שהגדיר זאת המגזין הכלכלי "דה מארקר" במאמר שפורסם לאחרונה באשר לסגולותיה של תמ"א 38 – "מדובר בהזדמנות פז להשבחת נכסים". הזדמנות פז זו מאפשרת לבעלי דירות ישנות לשדרג ולשפר את נכסיהם ללא השקעה כספית ראשונית ובשווי סופי של מאות אלפי שקלים.

חרף היתרונות הרבים אשר גלומים בתמ"א 38, מספר המבנים אשר "הלכו על זה" נחשב עדיין נמוך יחסית. למעשה, עשרות פרויקטים בלבד השלימו את התהליך מתחילתו ועד סופו. עם זאת, ההתעוררות בשוק הנדל"ן מבחינת תמ"א 38 נראית בשטח. לכך ניתן להוסיף את התיקונים השונים בתוכנית אשר הנגישו אותה והגבירו את האטרקטיביות שלה. למשל, תמ"א 2/38 אשר מאפשרת לבעלי הנכסים לא רק לשפץ את הבניין אלא להרוס אותו ולבנות מחדש מן המסד ועד הטפחות (כמו פרויקט פינוי-בינוי). מלבד מאות הבניינים אשר נמצאים כבר עכשיו בשלבים שונים מבחינת תמ"א 38, ישנם ככל הנראה עוד אלפי בעלי דירות ברחבי הארץ הבוחנים את האופציה הפופולארית.

רוצים לעלות את ערך הדירה ב-40%? הכינו את הניירות עבור תמ"א 38

תמ"א 38 איננה בהכרח ביטוי המעיד על רצונם של בעלי הנכסים להתכונן לקראת רעידת אדמה עתידית. למעשה, התוכנית זכתה לפופולאריות בקרב הציבור הישראלי בעיקר בשל ההטבות המקופלות בה. הטבות אלה יכולות להיות גם בעלות השלכות חיוביות על שוויו של הנכס. מדובר בשדרוג שווי הנכס בעשרות אחוזים.

לדוגמא, תמ"א 38 מאפשרת לדיירים להוסיף חדר נוסף במסגרת השיפוץ. הוספת חדר לדירה (והפיכת דירת שלושה חדרים לדירת ארבעה חדרים, או דירת ארבעה חדרים לדירת חמישה חדרים) מגלמת בתוכה עליית שווי שיכולה להגיע עד כדי 20%. הוספתם מרפסת עם תמ"א 38? זכיתם בעליית שווי של כ-10% בממוצע (בהתאם לנוסחה לפיה מ"ר במרפסת שווה בערכו לכ-50% מ"ר בנוי בדירה).

שיפוץ חיצוני של הבניין מעלה אף הוא את ערכן של הדירות במקום בכ-10%. תוספת פופולארית נוספת באמצעות תמ"א 38 היא מעלית. התקנת מעלית בבניין מעלה את ערך הדירות, והכל כמובן כתלות בקומה. לדוגמא, דירה בקומה רביעית ללא מעלית פחותה בשוויה מדירה בקומה רביעית בבניין עם מעלית חדשה. סוגיה נוספת היא החנייה. אכן, לא בכל מקום החנייה מעלה את ערך הדירה באופן מיידי. עם זאת, מומחים בענף מעריכים כי ככל שמדובר בחנייה באזור המרכז, ומקל וחומר כאשר החנייה היא גם פרטית ומקורה, הרי שהוספתה איננה רק מותרות אלא בעלת משמעות כלכלית מבחינת שווי הנכס.

תמ"א 38 – תוכנית עם אופי ויופי

תמ"א 38 היא תוכנית אשר צוברת תאוצה מרשימה ונמצאת יותר ויותר בכותרות. ואכן, רבים כבר הגשימו את החלום עם שיפוץ בבניין באמצעות תמ"א 38. על פי מחקר שפורסם לאחרונה במגזין הכלכלי "דה מארקר" (מרץ, 2013), בשנת 2012 נרשמה עליה של כ-70% במספר הבקשות להיתרים בגין פרויקטים במסגרת תמ"א 38. כמו כן, גם וועדות התכנון והבנייה אינן "נשארות מאחור". הפרסום במגזין "דה מארקר" הצביע על כך שחלה עלייה של כ-125% מבחינת אישורי הבקשות להיתרים בוועדות התכנון והבנייה. ובכן, כאשר משקללים את יתרונותיה של תמ"א 38, ביחד עם השלכותיה על שווי הנכס, אין ספק שמדובר בתוכנית המספקת לדיירים גם אופי וגם יופי.

לפרטים נוספים אנא השאירו פרטים:

Fill out my online form.

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...