טרנד קרקע חקלאית

טרנד קרקע חקלאית לחתונה – המתנה החדשה של ההורים בישראל

רכישת קרקעות חקלאיות בישראל הפכה זה מכבר לתופעה שכיחה בשוק הנדל"ן המקומי. בישראל, הקרקעות מחולקות בהתאם לייעודן והדבר משפיע באופן ישיר על השימוש שניתן לעשות בהן. לדוגמא, קרקע למגורים מאפשרת בניית נכסים למגורים, וקרקע חקלאית מיועדת לגידולי שדה וכדומה. המרדף אחר קרקעות חקלאיות נובע בין השאר מהתקווה כי הקרקע "תופשר" בעתיד ותהפוך מיועדת למגורים. שינוי ייעוד קרקע חקלאית מביא באחת לעלייה משמעותית בערכם ושווים של המקרקעין.

כעת, מומחים בתחום הנדל"ן מצביעים על "טרנד" חדש בעולם החתונות. לאחר שחשבנו שכבר ראינו הכל בעונת החתונות, לפניכם הבשורה החדשה – קרקע חקלאית בתור מתנה לזוג הצעיר. הורים רבים רוכשים לזוג קרקע חקלאית וזאת מתוך צפייה כי השטח יופשר בהמשך ויהווה מקור הכנסה נהדר עבור המשפחה החדשה. על פי רוב, מחיריהן של הקרקעות החקלאיות איננו גבוה במיוחד, וניתן לרכוש קרקעות גם בעבור פחות מ-100,000 שקלים. עם זאת, במידה והקרקע תופשר בעתיד, מחירה יאמיר ו"יקפוץ" באופן משמעותי.

האפשרויות שיעמדו בפני הזוג הינן רבות. ראשית, בני הזוג יוכלו לבנות על הקרקע את בית חלומותיהם. שנית, הם יוכלו לבנות במתחם נכסי מגורים ולהשכירם בתור הכנסה נוספת. ניתן כמובן גם למכור את הקרקע As is וליהנות מתשואה לא רעה. בקיצור, נראה כי מדובר במתנה נהדרת לחתונה.

לא כל החלומות מתגשמים – אך אלה שמתגשמים שווים הרבה כסף

לכאורה, קרקע חקלאית לחתונה היא מתנה מדהימה. הזוג הצעיר מקבל שטח אדמה, אשר בעתיד יהווה עבורו הכנסה משמעותית. מקל וחומר במקרים בהם הקרקע החקלאית נרשמת בטאבו על שמם של בני הזוג ולא מוחכרת ממינהל מקרקעי ישראל. עם זאת, חשוב להדגיש כי אליה וקוץ בה. גם מומחים מקצועיים בתחום הנדל"ן אינם יכולים להעריך באופן וודאי כי קרקע פלונית תופשר בעתיד הנראה לעין.

לעיתים, הקרקע לא תופשר כלל. אי לכך, זוהי אפוא השקעה הטומנת בחובה סיכון מסוים. יודגש, גם כאשר קרקע חקלאית ממוקמת בתוך עיר מסוימת, או בסמוך לשכונות מתפתחות, לא בטוח שהיא תשנה ייעודה למגורים. בעת רכישת קרקע חקלאית לחתונה, מומלץ כי ההורים יערכו בדק שוק מקיף ויקבלו נתונים רבים ככל הניתן.

איך עושים את זה נכון?

מעוניינים לרכוש קרקע חקלאית עבור ילדיכם לרגל חופתו? רוצים לפנק את הבת במתנת חתונה בדמות קרקע חקלאית? להלן מספר כללי אצבע אשר יסייעו לכם במהלך. ראשית, כפי שצוין לעיל, טיבה של הקרקע החקלאית טמון בהפשרתה העתידית. אי לכך, מומלץ לפנות לוועדה המקומית והמחוזית ולברר מהו הסטאטוס של הקרקע והאם ישנן תוכניות מתאר מסוימות בנוגע לשינויי יעודה בעתיד. כמו כן, ניתן להתקשר גם עם עורכי דין או מומחים העוסקים בנדל"ן, וזאת בכדי להימנע מרכישת "קרקע בשק" אשר תתברר כספקולציה ותו לא.

בעת רכישת קרקע חקלאית לחתונה, עליכם לבדוק את הפרטים הבאים: בשלב ראשון, יש לברר את בעלות הקרקע. מומלץ לרכוש כמובן קרקע מבעלות פרטית ולא קרקע המוחכרת ממינהל מקרקעי ישראל. לאחר מכן, כדאי לברר את עתיד הקרקעות (ככל שניתן) מול תוכניות המתאר המקומיות והמחוזיות. במידה ואתם רוכשים קרקע חקלאית אשר נמצאת בסמוך לאזור מיושב או לקרקע חקלאית אחרת שהופשרה, מומלץ כי השטח יהיה קרוב ככל הניתן לשטחים שכבר שינו ייעודם.

כדאי להימנע מרכישת קרקעות אשר יש עליהן תשתיות שונות כגון חשמל, ביוב ומים. טעות נפוצה הינה רכישת קרקעות אשר סמוכות לפארקים לאומיים, שמורות טבע ו/או אתרים ארכיאולוגיים. כמו כן, עליכם להקפיד על הבירוקרטיה הדרושה בהסכם המכר. לדוגמא, הסכמים מול הרוכשים, בדיקת שעבודים בנסח הרישום, מדידה על ידי מודד מוסמך וכדומה. מומחים בתחום מוסיפים כי רכישת קרקע חקלאית לחתונה כדאי לעשות באזור המרכז, בין חדרה לגדרה.

רוצים לקבל מידע על קרקעות חקלאיות ועלויות? מלאו פרטיכם כאן:

Fill out my online form.

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...