מה זה אומר זכות לדירה

מה זה אומר זכות לדירה – טיפים לרכישה נכונה

* התמונות להמחשה בלבד

מה המשמעות של זכות לדירה ?

בפשטות כשאתם רוכשים זכות לדירה אתם בעצם רוכשים זכויות בנייה על הקרקע ולא דירה מוכנה.

רכישת קרקע חקלאית קובעת כי במידה והקרקע תופשר, בעליה יחזיק בידיו ב"זכות לדירה" ולא בדירה מוחשית. דהיינו, הוא יוכל לבנות דירה על השטח אך ייאלץ לשלם על כך מיסוי מקרקעין משמעותי (לדוגמא, היטל השבחה). מעבר לכך , קיימים סיכונים שונים הקשורים ברכישת קרקע חקלאית ולכן, מדובר בעסקה שמומלץ לעשות בליווי אנשי מקצוע או לאחר מחקר משמעותי בתחום.

 קרקע חקלאית – בין הרצוי למצוי

כמו בכל עסקה, גם רכישת קרקע חקלאית היא למעשה בעלת מטרה ברורה אחת – רכישת נכס בשווי נמוך בכדי למכור אותו בעתיד במחיר גבוה יותר. על פי רוב, רכישת קרקע חקלאית תיעשה במחירים אטרקטיביים. הנתונים מצביעים על כך שקרקעות חקלאיות בישראל נרכשות במחירים של בין 90,000 ל-300,000 שקלים. כאשר הקרקע מופשרת, והיא הופכת לקרקע למגורים, מחירה מאמיר באופן משמעותי. לא אחת, מדובר בעלייה של עשרות ואף מאות אחוזים.

זכות לדירה בחדרה - קישור
זכות לדירה בחדרה

ואכן, במידה והקרקע החקלאית ממוקמת ב"אזור אסטרטגי", ובהתחשב בעובדה שהדרישה למתחמי מגורים אורבאניים בישראל רק תלך ותגדל, הרי שלפנינו המתכון המושלם להצלחה. לכך ניתן להוסיף גם את הפרסומים השיווקיים הרבים אשר מציעים לזוגות צעירים לרכוש "זכות לדירה ברבע מיליון שקלים בלבד". בימים בהם שיעור המשכורות הממוצע לרכישת דירה בישראל עומד כל כ-150 חודשים, הרי שזוגות רבים חוששים "לפספס את ההזדמנות".

על מנת להימנע מטעויות, חשוב להיזהר מ"תרגילי מכירות" מוכרים בתחום. לדוגמא, חברות העוסקות בשיווק קרקעות חקלאיות עושות כל שביכולתן בכדי להציג את העסקה ככדאית ומשתלמת. הרוכשים נתקלים במגוון רחב של נימוקים כגון "תמיד אפשר למכור אחרי זה", "הקרקע אוטוטו מופשרת ויש כבר הליכים מתקדמים בכיוון", "נותרו מספר קרקעות אחרונות בלבד", "ערך הנכס לא ירד לעולם". לכאורה, נימוקים משכנעים. עם זאת, זכות לדירה איננה דירה וחשוב להבין זאת. כמו כן, בעת רכישת קרקע חקלאית יש לשים לב למספר דגשים.

 איך תיזהרו מסיכונים?

לדוגמא, ניתן להפחית את הסיכון על ידי בירור מעמיק של הקרקע בהתאם למיקומה והתוכניות הנוגעות אליה. חשוב להדגיש כי גם כאשר הקרקע ממוקמת במרכז עיר תוססת, לא תמיד היא מיועדת להפשרה עתידית. לדוגמא, גם בערים ישנה דרישה לריאות ירוקות. כמו כן, קרקעות מסוימות לא יופשרו בעתיד הנראה לעין בגין קרבתם למתקנים ביטחוניים, התנגדות ארגונים ירוקים, התנגדות מצד תושבים באזור וכדומה. במילים פשוטות, קרבתה של קרקע למרכזי מגורים (גם באזור המרכז) איננה ערובה להפשרתה.

כמו כן, חשוב לשים לב האם הקרקע היא בבעלות פרטית או שמא היא זוהי זכות חכירה של קרקע ממינהל מקרקעי ישראל. החוק קובע כי כאשר קרקע חקלאית השייכת למינהל מקרקעי ישראל מוחכרת לבעלים פרטיים, הפשרתה תבטל באחת את החכירה ובעל זכות החכירה יזכה לפיצוי מינימאלי בלבד. דהיינו, לא לסכומים הגדולים המקופלים בעסקת הפשרת הקרקע.

 בדקו היטב את הקרקע ואת טיבה

זכות לדירה בהוד השרון - קישור
זכות לדירה בהוד השרון

באשר לעתיד, אמנם לא ניתן להעריך האם הקרקע תופשר, אך אפשר בהחלט לבדוק מה הכיוון הכללי. לדוגמא, בדיקה קצרה מול הרשויות התכנוניות תוכל לחשוף פרטים רבים אודות הקרקע המדוברת. דהיינו, האם ישנו הליך תכנוני לגבי הקרקע, באיזה שלב ההליך התכנוני נמצא, האם סיכוייו לקרום עור וגידים גדולים, מהן ההתנגדויות למהלך וכדומה.

זאת ועוד, בדומה לכל עסקה במקרקעין, גם בעת רכישת קרקע חקלאית המבטיחה לכאורה זכות לדירה, יש לבחון היטב האם ישנן מגבלות שונות על הקרקע (לדוגמא, מיקומה על אתרים ארכיאולוגיים, אזהרות בגין הפקעה, עיקולים, שעבודים וכו'). במידה והקרקע מוגדרת בתור "שמורת טבע", הסיכוי כי היא תופשר בעתיד שואף לאפס (ואף נמוך מכך).

גם אם הקרקע החקלאית מופשרת, ואף אם היא בבעלות פרטית מוחלטת, עדיין ישנם סכומים משמעותיים שיש לשלם בגין המהלך. לדוגמא, בנייה על הקרקע תחייב את בעל המקרקעין בתשלום היטל השבחה בשיעור של כ-50% מעליית השווי (סכום אשר יכול להגיע לכדי מאות אלפי שקלים). כמו כן, בעל הקרקע יידרש לשלם גם היטלי פיתוח או מס שבח בעת מכירת הזכות במקרקעין. במילים פשוטות, מדובר בנגיסה משמעותית ברווחים העתידיים. לכך ניתן להוסיף כמובן את התהליכים המורכבים של הפשרת הקרקע והשכר לגורמים המקצועיים כגון עורכי דין, מודדים, שמאים וכדומה.

לסיכום, ישנו מרחק רב בין זכות לדירה לבין דירה. בעת רכישת זכות לדירה על קרקע חקלאית, חשוב להתייחס לכל הגורמים השונים לצורך בחינת כדאיותה של העסקה

מעוניינים לקבל מידע על קרקעות חקלאיות להשקעה? השאירו פרטיכם:

Fill out my online form.

 

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...