מע"מ 0

34 אלף דירות חדשות אושרו להקמה בהליך תכנון מזורז

שבעה מתחמי מגורים חדשים אושרו על ידי קבינט הדיור ו"יוצאים לדרך", במטרה להשפיע על מאזן ההיצע והביקוש לטובת הורדת המחירים בשוק הדיור. פרויקטים על הפרק במסגרת פינוי בינוי כוללים בסה"כ  כ 34,300 יחידות דיור חדשות. בנוסף, אישר קבינט הדיור את פרויקט "שער העיר" בכניסה המערבית של העיר ירושלים, על שטח של מעל ל 200 דונמים, המתעתד להוות כניסה חדשנית לעיר המכילה מבני תרבות, קהילה, ועסקים לצד יחידות דיור חדשות רבות.

הליך בנייה מזורז – בהשתתפות המדינה

כרבע מיליארד שקלים יוקצו לטובת מיזם פינוי בינוי, בשבעה מתחמים חדשים בערים שונות בארץ. כל הפרוייקטים ייבנו בהליכים מזורזים בסגנון "פינוי בינוי" – בנייני מגורים בעדיפות ראשונה יקבלו הצעה להריסת המבנים הקיימים והחלפתם במבנים חדשים ומודרניים. כל בעל דירה במבנה שנהרס יקבל פיצוי (בדרך כלל דירה חדשה במבנה שהוקם, או על פי ההסכם בין הקבלן לבעל הדירה), ושאר הדירות יימכרו לרוכשים חדשים.

שבעה המתחמים שכבר יוצאים לדרך הם: אשקלון (עם 9,000 דירות חדשות); ירושלים (1,000 דירות חדשות); הרצליה (מתחם אפולוניה אשר במערב העיר – 3,900 דירות); גן יבנה (1,400 דירות); תל השומר וקריית אונו (12,000 דירות חדשות); חיפה (4,400 דירות חדשות); רמת גן (2,100 דירות חדשות).

פרוייקט "שער העיר" בירושלים, שהוזכר לעיל, אושר בעלות ציבורית של כ – 1.4 מיליארדי שקלים. באזור תחנת הרכבת החדשה בעיר, בנייני האומה וגשר קלטרווה ("גשר המיתרים" שתוכנן על ידי האדריכל הספרדי הנודע סנטיאגו קלטרווה), על מתחם של כ – 210 דונמים, ייבנה רובע חדש ומודרני לעיר, ובו מרכזי תעסוקה ומסחר (כ – 230,000 מ"ר), מלונות (כ – 130,000 מ"ר), תשתית מודרנית של תחבורה ציבורית, וכמובן – אלפי יחידות דיור חדשות.

יותר דירות למכירה, יותר דירות להשכרה

על פי חוק, מתוך כלל הדירות החדשות שייבנו במסגרת הפרוייקטים הנ"ל יש לייעד לפחות 30% (כלומר, כ – 10,000 דירות בכלל הפרוייקטים) להשכרה. על פי התכניות הקיימות עבור פרויקטים אלה, מוקצות להשכרה פחות יחידות דיור ביחס לקבוע בחוק, אולם תיקונים לתכניות שיתקבלו בימים אלה צפויים להגדיל את נפח הדירות המושכרות מתוך יחידות הדיור החדשות בפרויקטים.

הרשות להתחדשות עירונית

משרד השיכון, משרד האוצר, ומשרד המשפטים מקימים בימים אלה גוף ממשלתי חדש שתפקידו לבחון במרוכז מיזמים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ ולקבוע בהליך מזורז אם יאושרו או לא. זאת, על מנת להגדיל את היצע הדירות למכירה ולהשכרה באופן שוטף ברחבי הארץ.

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...