מחירי דירות חדשות

רכישת דירה באזורים החמים ביותר בישראל – איפה לקנות דירה? ישראל 2013

במחצית הראשונה של שנת 2013, נראה כי ערי הצפון חגגו ועלו על מרכזה של מפת הנדל"ן בישראל. מחירי הדירות ברוב הערים בגליל ובגולן רשמו עלייה משמעותית אשר הייתה הגבוהה ביותר בישראל. על פי מדד, שנתוניו פורסמו לאחרונה על ידי המגזין "דה מארקר" (בשיתוף עם אתר Yad2), מחירי דירות באזור הצפון עלו מתחילת השנה בכ-8% בממוצע. לדוגמא, בעכו נרשמה עליה של כ-8.8%, בכרמיאל של כ-8.1% ובטבריה הדירות התייקרו בכ-7.5% בממוצע. לעומת זאת, באזור המרכז נרשמה עלייה פחותה. ישנן ערים כגון רמת השרון אשר מחירי הדירות בהן כמעט ולא עלו כלל (שיעור של כ-0.2% בלבד). יתרה מכך, בהרצליה נרשמה אף ירידה של כ-7.4% מתחילת השנה. יודגש כי למעט הרצליה ורמת השרון, הערים באזור המרכז רשמו בששת החודשים הראשונים של שנת 2013 עלייה מתונה במחירי הדירות בהן. כמו כן, עורכי המדד מציינים כי קשה לבחון את הסיבה לירידה המסוימת במחירי הדירות בהרצליה ורמת השרון, וייתכן בהחלט שישנה גם טעות מדגם מסוימת בנושא.

מה לגבי תל אביב? ובכן, מדד "דה מארקר" ו-Yad2 קובע כי מחירי הדירות בעיר הלבנה צמחו בכ-1.5% במחצית הראשונה של שנת 2013. עם זאת, הודגש כי קיימים הבדלים מהותיים בין השכונות השונות של העיר תל אביב. העלות הממוצעת של דירה במרכז תל אביב גבוהה כמעט בכ-80% מהעלות של דירות בדרום העיר. ישנו גם פער בין עלות הדירות במרכז תל אביב לבין צפון העיר. בעוד שבמ"ר במרכז תל אביב עולה בממוצע כ-30,200 ₪, בצפון תל אביב מדובר בעלות של כ-26,000 שקלים למ"ר "בלבד".

על פי המדד, מחירי הדירות ברמת גן לא השתנו באופן מהותי ונותרו בעינם (כ-19,300 ₪ למ"ר). לעומת זאת, שכונותיה של רמת גן – פתח תקווה וגבעתיים – רשמו עליה של כ-2%. המדד מצביע על תופעה מעניינת מבחינת התפתחות הנדל"ן בנס ציונה. מבחינת הערים הנמצאות במעגל החיצוני לתל אביב, נס ציונה רשמה את העלייה הגבוהה ביותר, כ-6% במחצית השנה הראשונה של שנת 2013.

אם בוחנים את השינויים והתמורות בשוק הנדל"ן המקומי ברזולוציה של שכונות, ניתן לראות צמיחה מרשימה בהחלט בשכונותיה הצפוניות של ירושלים. מחירי דירות בצפון הבירה "קפצו" מתחילת השנה בכ-15.1%. כך גם לגבי שכונות בדרום ירושלים אשר הדירות שבהן התייקרו בחצי השנה האחרונה בכ-11%. המדד המדובר, אשר פורסם כאמור במגזין הכלכלי מבית עיתון "הארץ", נעשה על בסיס נתוני Yad2, לוח הנדל"ן המקוון הגדול במדינה. מבחינה ארצית, ניתן לראות עליה יפה במחירי דירות בשכונות נוספות ברחבי הארץ כגון שכונת קריית משה ברחובות (14%), העיר התחתית בחיפה (10%) ושכונת הדר כרמל בחיפה (10%).

למעשה, מבט רוחבי על 31 הערים אשר דורגו במסגרת המדד של "דה מארקר" ו-Yad2, נראה כי מחירי הדירות אמנם מוסיפים לעלות אך ישנה האטה מסוימת ביחס לשנים 2009-2010, או הרבעון האחרון של שנת 2012. דהיינו, שוק הנדל"ן בישראל עדיין נמצא בטלטלה מסוימת אשר מושפעת בין השאר מהמשבר הכלכלי העולמי והמחאה החברתית של קיץ 2011. לכך ניתן להוסיף את הלחצים המשפיעים על השוק מצד בנק ישראל, אשר הקשיח לאחרונה את תנאי קבלת המשכנתאות במדינה. כמו כן, הממשלה פעלה אף היא בכדי לצמצם את רכישתן של דירות להשקעה, מהלך אשר השפיע אף הוא על שוק הנדל"ן המקומי. עם זאת, חשוב להדגיש כי קשה עדיין להניח את האצבע על מגמה של ירידה במחירי הנדל"ן במרכז אלא רק בתמורות קלות שטיבן טרם הוברר.

ניתן לסכם ולומר כי המדד איננו מצביע על מגמות ארוכות טווח אך יש בו כדי להראות את השינויים המשמעותיים במחירי הדיור בישראל גם ברמה החודשית. אין ספק כי כאשר מחירה של דירה בעיר בצפון עולה בשיעור של למעלה מ-10% בתוך פחות מחצי שנה, קיים כאן סיכוי להשקעה משתלמת בנדל"ן בטווח הקצר. לעומת זאת, באזור המרכז מדובר בעליות מתונות הרבה יותר (0%-5%). לא אחת, אף בירידות של ממש. אי לכך, ולמרות שקשה לצפות את התמורות העתידיות בשוק על בסיס מחקר שבחן מספר חודשים בלבד, הרי שהמגמה היא ברורה. מחירי הדירות ב"פריפריה" צומחים כעת, וזאת בעוד שמחירי דירות באזור המרכז מתייצבים (על רף גבוה יחסית). כמו כן, ניתן לשים לב להתפתחות מרשימה גם בערים אשר עד לאחרונה עברו מתחת לרדאר. למשל, נס ציונה. מומחים מוסיפים לרשימה זו גם שכונות מסוימות ברמלה, לוד, חולון, בת ים ועוד.

מעוניינים לקבל פרטים על פרויקטים חדשים? מלאו פרטיכם:

Fill out my online form.

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...