Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

פורטל הבית | March 1, 2016

Scroll to top

Top

אין תגובות

הנהירה לברלין – למה להשקיע בנדל"ן בברלין? -

הנהירה לברלין – למה להשקיע בנדל

אם טסתם לאחרונה לברלין, ייתכן בהחלט ששמתם לב כי במטוס לא היו רק תיירים ישראלים או אזרחים גרמנים. כיום, בטיסות רבות אשר נעות על ציר תל אביב-ברלין, תוכלו לפגוש גם אנשי עסקים אשר טסים לגרמניה בתקווה למצוא הזדמנויות נדל"ניות ועסקיות בכלכלה החזקה ביותר באירופה. הבחירה בברלין בתור יעד אטרקטיבי להשקעה בנדל"ן בחו"ל איננה רק מנת חלקם של משקיעים אלה. למעשה, כאשר בועות הנדל"ן של מזרח אירופה התגלו כ"חתול רומני בשק", ובימים בהם שוק הנדל"ן בארה"ב נחשב למורכב ומסובך, אנשי עסקים רבים בישראל ובעולם כולו לוטשים את עיניהם לבירת היציבות האירופאית.

למה להשקיע בנדל"ן בברלין?

כבר בשלהי 2009, ברלין סומנה על ידי מומחי נדל"ן עולמיים בתור יעד כדאי להשקעה. לדוגמא, חברת הייעוץ הבינלאומית, PWC, ערכה בשנה זו סקר אשר כלל 500 מומחי נדל"ן. פסיקתם של האחרונים הייתה חד משמעית ונשמעה בגרמנית. דו"ח PWC קבע כי גרמניה היא היעד המומלץ ביותר מבחינת השקעה בנדל"ן בחו"ל. ואכן, התנופה בשוק הנדל"ן הגרמני נמצאת במגמת עלייה מתמדת. בעיקר החל משנת 2010. התחזיות האופטימיות מדברות על עלייה עתידית של כ-10% במחירי הנדל"ן בגרמניה במהלך שנת 2014.

שיעורי ריבית נמוכים, כלכלה חזקה והגירה חיובית – נפלאות הנדל"ן בברלין

את העלייה במחירי נדל"ן בברלין ניתן לראות למשל במדד הבא. בשנת 2001, עלותו של מ"ר בברלין עמדה על כ-4 אירו. נכון לסוף שנת 2013, מחירו של מ"ר בברלין עומד כבר על יותר מ-5.5 אירו. מדובר בעלייה של כ-37.5% אשר מספרת למעשה את הסיפור הגרמני כולו.

למה להשקיע בנדל"ן בברלין? בתוך שלל אפשרויות ההשקעה מבחינת נדל"ן בגרמניה, ברלין נהנית מיוקרה מיוחדת. ראשית, בניגוד למרבית הערים הגדולות במדינה, ברלין לא נפגעה באופן משמעותי מהמשבר הכלכלי באירופה. כמו כן, בשל גלי הגירה חיוביים, אוכלוסייתה של העיר צומחת באופן קונסיסטנטי. לכך יש להוסיף עלייה מתמשכת במספר משקי הבית בברלין, אשר יוצרת ביקוש רב לדירות המתאימות לכ-1.6 נפשות. מעל הכל, שיעורי הריבית בגרמניה נמוכים באופן היסטורי ותורמים מהותית להתחזקות שוק הנדל"ן של הכלכלה היציבה באירופה.

חשוב להדגיש כי לא כל הנוצץ ברלין. לדוגמה, אם חשקה נפשכם ברכישת נדל"ן להשקעה בברלין אשר ישמש כפלטפורמה להכנסות מדמי שכירות, עליכם להכיר את החוקים ה"פרו-שוכרים" שנהוגים בבירה הגרמנית. בניגוד לדיני השכירות בישראל, השוכרים בברלין מוגנים בשורה ארוכה של חוקים ותקנות. בין השאר, בנושאים כגון הגבלות על שכר הדירה ו/או אי מתן אפשרות להוציא שוכרים מהנכס ללא סיבה מהותית.

קהילה ישראלית ענפה

מרבית הישראלים אשר לוקחים חלק במשחק הנדל"ן הברלינאי הם גופים קטנים ומשקיעים פרטיים. עמם, פועלות בשוק גם חברות גדולות אשר משקיעות מיליארדי אירו בבירה הגרמנית. בסוף שנת 2013, החברה הציבורית הישראלית הגדולה ביותר שנכנסה לתחום הייתה חברת IDO אשר נמצאת בשליטתה של חברת שיכון ובינוי. השקעותיה של IDO בבירה הגרמנית הסתכמו בחורף 2013 בכ-6,000 יחידות דיור ברחבי העיר (וכן שטחי מסחר ועסקים). שוויים הכולל של השקעות החברה בברלין עמד בנובמבר אשתקד על כ-2 מיליארד ₪. חברות ישראליות נוספות אשר רכשו נדל"ן בברלין להשקעה הן בראק אן.וי, אשטרום, אלקטרה נדל"ן, סאמיט, אספן גרופ ומבנה תעשייה.

ניתן לסכם ולומר כי אם אתם מחפשים נדל"ן בחו"ל, ברלין בהחלט יכולה להיות על מפת המטרות שלכם. הבירה הגרמנית מספקת למשקיעי נדל"ן באירופה תפאורה כמעט מושלמת. כלכלה חזקה וצומחת, מחירי נדל"ן אטרקטיביים בתחילת גל עלייה, תשואות סולידיות אך יציבות ועוד. לכך יש להוסיף יתרון נוסף בדמות קהילה ישראלית ענפה אשר מונה עשרות אלפי דיירים שישמחו לשכור דירות בעברית.

 

Fill out my online form.

השאר תגובה